Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

 • Ağız içinden kaynaklanan ağız kokusu nasıl oluşur?
  Ağız içi kaynaklı halitozis; ağzımızda bulunan anaerobik bakterilerin, ağız boşluğundaki proteinleri parçalaması sonucunda, kötü kokulu uçucu bir karışım (uçucu kükürt bileşikleri) meydana gelir. Solunum sisteminden gelen hava, ağızdan geçerken uçucu kükürt bileşikleri ile birleşerek dışarı çıkar. Kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden hoş olmayan kokular oluşur.
 • Beyazlatma işlemi herkese uygulanabilir mi?
  Hemen herkese beyazlatma tedavisi uygulanabilir.Ancak hamile ya da emziren anneler ile çocuklarda yeterli araştırmalar olmadığından kliniğimizde bu hastalara beyazlatma tedavisi uygulanmamaktadır. Yaklasik %10 luk bir hasta grubunda başarı elde edilemeyebilir. Bu nedenle beyazlatma hizmeti veren bir diş hekiminin fikrini sormak faydalı olacaktır.
 • Diş gıcırdatma nedir, nasıl tedavi edilir?
  Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.
 • Diş hekimi korkusu nedir, nasıl yenilebilir?
  Bazı kişiler için dişhekimine gitmek çok çekindikleri hatta korktukları bir durumdur. Bunun nedeni daha çok geçmişte (özellikle çocuklukta) yaşanan kötü tecrübeler veya kötü izlenimlerdir. Çoğunlukla da bu endişenin temelinde iğneye ve acıya karşı duyulan korku vardır. Gelişen teknoloji hastaların ağrı duymaması için bir çok alternatif sunmaktadır. Bu nedenle günümüzde hastalar pek ağrı ile karşılaşmamaktadır. Örneğin teknolojinin gelişmesiyle dişhekimliğinde anestezi amacıyla kullanılan iğnelerin uçları bir milimetreden daha az çapları olacak şekilde (0.35-0.40 mm) yapılmaktadır. İğnenin çapının çok ince olması nedeniyle hasta çoğu zaman iğneyi hissetmemektedir. Fakat yinede endişelenen hastalar için iğne yapılmadan önce sprey şeklindeki yüzeysel anestezikler kullanılarak iğnenin hiç hissedilmemesi sağlanabilir.
 • Kanal tedavisi nedir?
  Kanal tedavisi pulpası ölmüş dişlerde veya çürüğün pulpaya (dişin sinirlerine) kadar ulaştığı durumlarda bu bölgedeki damar ve sinirler paketinin temizlenip dişin kök ucuna kadar bir dolgu ile doldurulmasi işlemidir.
 •